OFERTA

Pracownia Cyfrowej Radiologii Stomatologicznej


Pracownia Cyfrowej Radiologii Stomatologicznej

RENTGEN ZĘBÓW TO STANDARD W NOWOCZESNEJ STOMATOLOGII

Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej aparatury radiologicznej firmy Kodak, lidera w zakresie bezpieczeństwa, zapewniamy najwyższą jakość obrazowania przy najmniejszym z możliwych narażeniu na promieniowanie radiologiczne. Wykwalifikowany i doświadczony personel zadba o Państwa bezpieczeństwo i maksymalną korzyść z przeprowadzonego badania radiologicznego.

PANTOMOGRAF CS8100

Chcąc zapewnić naszym Pacjentom jeszcze szerszą gamę usług wspomagających leczenie stale dbamy, by używany przez nas sprzęt był jak najwyższej jakości. Niedawno wzbogaciliśmy ofertę badań radiologicznych o zdjęcia wykonywane za pomocą nowoczesnego Pantomografu CS8100 firmy Carestream (dawniej Kodak Dental Systems). Urządzenie to jest ukoronowaniem starań inżynierów Kodaka, którzy stworzyli aparat łączący w sobie niewielkie, ergonomiczne wymiary wraz z wielkimi możliwościami.

PODSTAWOWE CECHY:

  • Wysokiej jakości zdjęcia pantomograficzne, fragmentaryczne, obrazy stawów skroniowo – żuchwowych (TMJ) a także zdjęć zatok szczękowych
  • możliwość ropozycjonowania pacjentów stojących, siedzących jak również na wózkach inwalidzkich; płynna regulacja wysokości głowicy
  • Wygodne i praktyczne pozycjonowanie „twarzą w twarz”
  • Błyskawiczne pozycjonowanie – bez linii laserowych
  • Cicha praca i brak wibracji dla komfortu pacjenta
  • Zaawansowana opcja 2D+ skanów cienkowarstwowych dla badań “3D-like”;

TECHNOLOGIA 2D+


RTG zęba

Zdjęcia punktowe(RTG zęba) są zdjęciami przeglądowymi w projekcji 2D. Jest to podstawowe zdjęcie i badanie radiologiczne podczas leczenia stomatologicznego. Pokazuje przede wszystkim struktury dobrze uwapnione, a więc kości i zęby. Widoczne są także odstępstwa od prawidłowego obrazu, przez które manifestują się zmiany chorobowe. Dlatego też zdjęcie RTG zęba ma szerokie zastosowanie w stomatologii zachowawczej, chirurgii, endodoncji, implantologii, ortodoncji, periodontologii. Nierzadko zdjęcie punktowe zęba musi być wykonywane wielokrotnie. Ma to związek z kontrolą radiologiczną poszczególnych etapów leczenia

RTG zęba w ciąży

Wiele ciężarnych kobiet zastanawia się, czy zdjęcie RTG zęba w ciąży może zaszkodzić płodowi. Otóż nie, gdyż zdjęcie wewnątrzustne jest zdjęciem bardzo bezpiecznym. Dawka potrzebna do wykonania tego zdjęcia wynosi tylko1-2 μsV. Jest to co najmniej tysiąc razy mniej, niż dawka, którą otrzymujemy w skali jednego roku ze źródeł promieniowania, które nas otaczają. Ponadto dawka w obecnie stosowanych aparatach cyfrowych jest mniejsza, niż w dawniej stosowanych aparatach analogowych.
Aparaty cyfrowe cały czas ewoluują i w kolejnych ich generacjach otrzymujemy coraz lepszy obraz przy jednoczesnej redukcji dawki. Zdjęcia są wykonywane jednak zawsze bardzo racjonalnie i tylko według wskazań. Zdjęcie RTG zęba u pacjentek w ciąży może być wykonywane i niekiedy jest niezbędne. Dlatego że, dla powodzenia leczenia konieczna jest nowoczesna diagnostyka radiologiczna. Dodatkowo u pacjentek w ciąży kładziemy duży nacisk na bezpieczeństwo płodu. Szczególnie dbamy o higienę radiologiczną w pierwszym trymestrze ciąży

RTG zębów u dzieci

Zdjęcie RTG zęba u dzieci wykonujemy tylko według wskazań. Szczególnie chronimymałych pacjentów poniżej 10-tego roku życia. Ich organizmy są wtedy najbardziej wrażliwe na promieniowanie jonizujące. Ze względu na niską dawkę promieniowania, preferowane są aparaty rentgenowskie cyfrowe. Mają one jednocześnie bardzo zawężone i określone pole obrazowania, co zapobiega niepotrzebnemu naświetlaniu okolicznych tkanek. Ponadto warto dokonywać wpisów w książeczce zdrowia naszych maluchów, rejestrujących wykonane prześwietlenie zębów u dziecka.

Zdjęcie rtg zęba, a karmienie piersią

W okresie karmienia piersią możemy mieć wykonywane zdjęcie RTG zęba. Nie ma przeciwwskazań z tego powodu, ani obostrzeń w karmieniu dziecka. Promieniowanie podczas wykonywania zdjęcia zęba zamyka się tylko w obrębie twarzoczaszki. Nie oddziałuje na inne narządy i nie ma wpływu na jakość mleka matki. Ponadto cechą promieniowania rentgenowskiego jest także to, że nie wywołuje jonizacji ośrodka, przez które przechodzi. Dlatego też nie ma potrzeby odciągania porcji mleka po przeprowadzonym badaniu rtg dla celów stomatologicznych.

Pantomogram

Zdjęcie panoramiczne zębów jest zdjęciem przeglądowym. Uwidacznia nam struktury kostne, zębowe a także niektóre tkanki miękkie w obrębie twarzoczaszki. Dlatego też, dla lekarza dentysty stanowi pierwszy i podstawowy element do prawidłowego zdiagnozowania schorzeń pacjenta i do rozpoczęcia leczenia.
W czasach obecnych panorama zębów dla stomatologa jest jak RTG klatki piersiowej dla pulmonologa. Dla diagnostyki zdjęcie panoramiczne (panorama) zębów ma podstawowe znaczenie. Dlatego, że uwidacznia struktury całej twarzoczaszki w tym pozycje wszystkich zębów zarówno tych wyrżniętych, wyrzynających się jak i zatrzymanych.
Jest doskonałym zdjęciem przeglądowym. Pokazuje nam także ich wzajemne relacje i usytuowanie. W miejscach gdzie powstała próchnica widzimy ubytki w zębach, oraz wypełnienia po jej leczeniu. Ponadto dzięki temu możemy ocenić także ich jakość i ewentualne nieszczelności. Ważne jest to, by wykonać pantomogram i dobrze zdiagnozować pacjenta przed leczeniem.